Pregled stanja in smeri razvoja sodobne slovenske dramatike, raziskava
V okviru Slovenskega gledališkega inštituta je izšla raziskava Pregled stanja in smeri razvoja sodobne slovenske dramatike, avtorice Kim Komljanec. Raziskava o stanju in smereh razvoja sodobne slovenske dramatike ponuja vpogled v okoliščine nastajanja in prevajanja sodobne slovenske dramatike na začetku tretjega desetletja 21. stoletja z vidika različnih skupin deležnikov: dramskih pisateljev_ic, prevajalcev_k, dramaturgov_inj, režiserjev_k, umetniških …
Spomini ter pogledi na Oder 57
Publikacija Spomini ter pogledi na Oder 57 je bila natisnjena ob 50-letnici ustanovitve Odra 57, ki jo je 24. januarja 2008 pospremilo predavanje Tarasa Kermaunerja v Slovenskem gledališkem muzeju. Avtor v predavanju naniza nekatere nove poudarke o času, kontekstu in dinamiki ustvarjanja v okviru gledališke skupine Oder 57, te osrednje nosilke prvega vala gledališkega eksperimenta po letu 1950, ki …
Greh in iskanje kot izvor
Knjiga Greh in iskanje kot izvor je druga v podnizu, ki raziskuje izvor slovenske dramatike, vendar ne ostaja pri tej temi: temo poglablja v raziskavo nastanka temeljnih človeških potez: smisla, zla, odrešenja, greha, krivde, vere, jezika, komunikacije itn. Kot dramski besedili obravnava (morda presenetljivo, a povsem v skladu s Kermaunerjevo metodo raziskave Rekonstrukcija in/ali reinterpretacijaslovenske dramatike) tudi dva teksta dialoške …
Starši-otroci
Knjiga Tarasa Kermaunerja, ki v okviru projekta Rekonstrukcija in/ali reinterpretacija slovenske dramatike nadaljuje podniz Nastajanje SAPO (Svobodna avtonomna posamezna oseba), obravnava sedem dram, ki se med seboj močno razlikujejo. Drama Rada Murnika Napoleonov samovar je iz devetdesetih let 19. stoletja, Edvarda Kocbeka Mati in sin iz tridesetih let 20. stoletja, Ivana Potrča Izdajalec iz štiridesetih let 20. stoletja, Emila Filipčiča Veselja dom in Krištofa Dovjaka Debelušček pa iz devetdesetih let 20. …
Družinska žrtev
Družinska žrtev je tretja izdaja v podnizu, naslovljenem Nastajanje SAPO (Svobodna avtonomna posamezna oseba); nadaljuje prvi knjigi tega podniza, naslovljeni Detelova dramatika ter Hinavstvo in cinizem. Medtem ko so bile v prvih dveh knjigah podniza obravnavane drame Frana Detele, sta predmet analize tokrat drami Zofke Kvedrove Pravica do življenja in Ljubezen ter drama Iva Šorlija Blodni ognji. Vse tri so manj znane, prvi dve sta bili natisnjeni, tretja pa uprizorjena, a …
Hinavstvo in cinizem
V pričujoči knjigi se Taras Kermauner posveča dramatiki Frana Detele (1850 – 1926), avtorja popularnih povesti (Pegam in Lambergar, 1891; Malo življenje, 1908; Novo življenje, 1908; Vest in zakon, 1927), a tudi dramatika. Njegov dramski opus je obsežen: od prve Učenjak, 1902, do zadnje Begunka, 1916. Med njima je Detela napisal še Dva prijatelja, 1905; Dva skopuha, 1917, in Blage duše. Razprave sintetizirajo Kermaunerjevo razumevanje Detelove dramatike in uvajajo …
Prevezave
Prevezave so četrta knjiga Tarasa Kermaunerja iz podniza Geometrija redov; prve tri – Predpostavke, Temelji, Vidiki – so izšle v letih 1999 in 2000. V okviru raziskave Rekonstrukcija in/ali reinterpretacija slovenske dramatike (RSD) Kermauner nadaljuje in hkrati poglablja isto temo: izpeljuje aksiologijo-metodologijo, ki je značilna za celotno RSD oziroma za drugenjsko (od Drugega) znanost, kot je avtor poimenoval svoj znanstveni in filozofski projekt. V Prevezavah vodi avtorja ambicija, da bi …
Krvavi ples
Knjiga akademika Tarasa Kermaunerja Krvavi ples nadaljuje raziskavo dramatike slovenske politične emigracije, dramskih besedil avtorjev, ki so v izgnanstvu pisali dramatiko. Ta je v Kermaunerjevem videnju – ne glede na ideološke razlike – vendarle del sodobne (povojne) slovenske dramatike. Razprava se posveča dvema dramskima besediloma in sicer Kravi Španiji (1939), ki jo je napisal Niko Jeločnik in Plesu v Trnovem Cvetka Golarja (1942). Ob tem pa avtor izhaja iz svoje analize iz leta …
Vstajenje ali rekvijem
Vstajenje ali rekvijem, naslednjo knjigo iz niza raziskav slovenske dramatike s ciljem plastičnega zrcaljenja duhovno-zgodovinskega profila slovenskega naroda v preobrazbi v nacijo in na poti v samostojno državo, je Taras Kermauner posvetil dramatiki slovenske politične emigracije. Avtor podrobno analizira Jeločnikovo dramo Vstajenje kralja Matjaža in dve drami iz trilogije Mirka Mahniča: Soldaški mizerere in Kmečki rekvijem. Alenka Goljevšček pa v eseju Slovenstvo v konstrukciji novega mita na prav …
Razhajanja
Petdeseta knjiga akademika Tarasa Kermaunerja iz obsežne raziskave Rekonstrukcija in/ali reinterpretacija slovenske dramatike je tretja v podnizu Dialogi. Sestavljena je iz javnih pisem predvsem avtorjevim (nekdanjim) prijateljem, med njimi npr. Vitalu Klabusu, iz dialoga pa prerašča v polemiko o temeljnih izhodiščih te brez dvoma edinstvene raziskave slovenske dramatike. Vse bolj izpostavljena osebna nota avtorja kaže na izrazito težnjo, da se predmet raziskave personalizira, morda …
Pogodba. Čitalniška dramatika 4
Nova Kermaunerjeva knjiga iz raziskave Rekonstrukcija in /ali reinterpretacija slovenske dramatike analizira nekaj najznačilnejših avtorjev oziroma njihovih dram, ki jih je tradicionalna slovenska literarna zgodovina uvrstila v tako imenovano čitalniško dramatiko. To je utemeljila z mnenjem, da gre za obroben literarni pojav. Kermauner na nov in izviren način raziskuje drame Josipa Vošnjaka Ministrovo pismo (1889), Ženska zmaga (1889), dramo Jakoba Aleševca Podlaga zakonske sreče (1872), Jurčičevega in …
Paradoks odreševanja
Dramatika slovenske politične emigracije 3 Knjiga Paradoks odreševanja kot tretja v podnizu Dramatike slovenske politične emigracije obravnava tri drame, katerih kratke analize so bile objavljene že v prvi knjigi podniza, v Sveti vojni, ki je izšla leta 1997. Tokrat so obravnavane drama Zorka Simčiča Tako dolgi mesec avgust in dve drami Franceta Papeža, Svetinja in Krst ob Srebrni reki, obe sta nastali v začetku devetdesetih let …
Nebo = pekel
Primorska slovenska dramatika 3 Taras Kermauner nadaljuje tudi z raziskovanjem in reintepretiranjem slovenske dramatike, ki so jo pisali slovenski Primorci. Bolj ko ta podniz Rekonstrukcije in/ali reinterpretacije slovenske dramatike napreduje in se širi, bolj kompleksna in diferencirana se kaže podoba obravnavanega predmeta. V pričujoči knjigi se avtor spopada tudi z dramami, ki so na videz zunaj prvotno zarisanega kroga, vendar to počne predvsem …
Napačni in pravi
Porajanje levice-desnice 3 Knjiga Napačni in pravi je tretja v podnizu, ki raziskuje, kako sta nastajali slovenska levica in desnica ne le kot politični ideologiji, pač pa kot vrednostno interpretacijska, s tem pa tudi moralna, verska, filozofska sistema, kot uresničevanje obeh sistemov. Še posebej pa gre za prikaz, kako sta se oblikovali »na prelomu stoletij«, tj. v …
Pravica in kazen
Dramatika slovenske politične emigracije 4 V pričujoči knjigi akademik Taras Kermauner obravnava naslednji drami, ki spadata v okvir tako imenovane dramatike slovenske politične emigracije: Pravica se je izkazalaJaneza Evangelista Kreka je bila napisana že leta 1900, avtorica Velikega moža iz leta 1943 pa je Ljuba Prenner. Obe drami sta nastali v času pred vznikom …
Prijatelji in izdajavci
Dramatika slovenske politične emigracije 5 Pričujoča knjiga akademika Tarasa Kermaunerja iz niza Rekonstrukcija in/ali reintepretacija slovenske dramatike se ukvarja z dramatiko slovenske politične emigracije. Obravnava drami Izdajalec Jožeta Lovrenčiča in Spletkarji s krvjo Frančka Bohanca (1945), slednja sicer sodi v dramatiko NOB, vendar je po Kermaunerjevem mnenju Bohanec izšel iz predvojne-medvojne slovenske desnice in kritično podaja medvojno bivanje ideološko izrazitih udov radikalne slovenske katoliške cerkve. Kermauner nadalje ugotavlja, da se dramatika NOB in dramatika slovenske …
Hudogovori, pogovori
Dialogi 2 Knjiga Hudogovori, pogovori nadaljuje objavo komentirane korespondence med Tarasom Kermaunerjem in sogovorniki: Andrejem Rotom, Stankom Klinarjem in Miranom Hladnikom. Skozi objavo te korespondence bralec dobi vpogled v »podtalje« Kermaunerjevega projekta Rekonstrukcija in/ali reinterpretacija slovenske dramatike, ki nikakor ni le znanost, še najmanj tradicionalna literarno zgodovinska znanost, ampak je predvsem samospraševanje človeka o temeljnih dilemah bivanja, ki v Kermaunerjevih knjigah dobijo podobo znanstvenega samopremisleka in tudi samokritike, ki si zaradi …
Pena. Čitalniška dramatika 5
Čitalniška dramatika 5 Taras Kermauner posveča v raziskavi slovenske dramatike posebno pozornost čitalniški dramatiki in obravnava dramska besedila, ki so kljub temu, da so danes pozabljena, vplivala na potek in razvoj slovenske dramatike. Analiza pokaže, da je ta dramatika dobila kritičen odmev v različnih usmeritvah slovenske dramatike: tako pri Etbinu Kristanu kot Ivanu Cankarju, pri Ivanu Tavčarju …
Svoji – naši. Čitalniška dramatika 3
Čitalniška dramatika 3 Tretja knjiga iz podniza Čitalniška dramatika obravnava vrsto dram, nastalih v letih 1866 – 1889: dela avtorjev Miroslava Vilharja, Mihaela Lendovška, Josipa Jurčiča in Janka Kersnika ter Josipa Vošnjaka. Med njimi je najbolj znana Jurčič-Kresnikova Berite Novice (1878), kar pa ne pomeni, da druge obravnavane drame niso vplivale na razvoj slovenske dramatike. To potrjuje tudi monodrama Matjaža …
Zgodovina Lipicanije
Današnja slovenska dramatika 4 Četrta knjiga v podnizu Današnja slovenska dramatika je dobila naslov po komediji Ervina Fritza Lipicanija (2000). Lipicanija seveda pomeni metaforo za današnjo Slovenijo. Analizi te drame dodaja Kermauner še analize nekaterih sodobnih slovenskih dram, ki so bile uprizorjene v zadnjih letih, in sicer: Alica, Alisa Dragice Potočnjak, Limonada slovenica Vinka Möderndorferja, Goli pianist ali mala nočna muzika Matjaža Zupančiča ter Psiha in File baron Münchausen Emila Filipčiča, slednji je avtor napisal v začetku 90-ih oz. v …
Ribe in tički
Primorska slovenska dramatika 2 Razprava Ribe in tički želi čim bolj kompleksno in poglobljeno analizirati drame, ki so jih pisali primorski dramatiki, kot tudi ostali slovenski dramatiki, ki so se ukvarjali z istimi temami (Justo Košuta, Jaka Štoka, Marjan Tomšič). Kermauner je prepričan – tako vodi tudi svojo analizo – da je primorska slovenska dramatika v sebi zaključena celota, avtonomna …
Taščica pod nojem
Morala = amorala 5 Knjiga Taščica pod nojem je peta v podnizu Morala je amorala, ki okvirno obravnavajo dramatiko Igorja Torkarja. Delo preučuje nekatere drame, ki so si za temo izbrale narodnoosvobodilni boj (med drugimi Rojstvo v nevihti Vitomila Zupana, Svet brez sovraštva Mire Mihelič, Velika preizkušnja Igorja Torkarja). Analiza izhaja iz komentarjaTorkarjeve povojne drame Gospod Ponikvar, za katero analitik meni, da jo je trebarazumeti »od znotraj« (glede na strukturo, ki …
Junak Janez in svetnik Anton
Kompleks Celjskih 2 Pričujoča knjiga je druga v podnizu o Celjskih grofih in se osredotoča na lik knezoškofa Antona Slomška. Knjiga simetrično nadaljuje svojo predhodnico iz podniza, Nadčlovek Blaže in princesa Nežica. Kermauner se tokrat loti analize naslednjih dram: Amfiktionije ali Janez Goligleb Antona Novačana (1940), Slomšekovo rojstvo Mihe Lendovška (1900), Skrbna mati v soboto zvečer Franca Šmona (po Slomšku; 1936), Blažena mati Hema Nika Kureta (1936), Mlinarjev Janez Viktorja Kokalja …
Nadčlovek Blaže in princesa Nežica
Kompleks Celjskih 1 S knjigo Nadčlovek Blaže in princesa Nežica uvaja Kermauner nov niz v preučevanju (rekonstrukciji in/ali reintepretaciji) slovenske dramatike. Začetni avtorjev namen je bil podrobneje analizirati dramo Antona Novačana Hermana Celjski, ob tem pa se mu je pokazala neizogibna nujnost, da se najprej posveti ostalim Novačanovim dramam, še zlasti drami Nadčlovek (1939), ki je bila po vojni deloma popravljena. Ob tem se avtor posveča še dramski »lepljenki« Aleksija Pregarca Božji vitez na slovenski zemlji, …
Vidiki
Geometrija redov 3 Vsebine dram: Alenka Goljevšček-Kermauner Gradivo za bibliografijo: Martin Grum Računalniške risbe: Ajda Kermauner Kavčič, Stane Kavčič
Temelji
Geometrija redov 2 Druga knjiga podniza Geometrija redov podaja predpostavke, temelje, osnovne razlage metodologije in aksiologije projekta Rekonstrukcije in/ali reinterpretacije slovenske dramatike. Nadaljuje knjigo Predpostavke in z objavo dveh razprav v Opombah komentira modelne slike, s katerimi avtor omogoča kar najbolj natančen in predstavljiv vpogled v pomenske strukture njegove dolgoletne raziskave slovenske dramatike. …
Nagovori, drugogovori
Dialogi 1 Knjiga Nagovori, drugogovori zavzema znotraj Kermaunerjeve raziskave slovenske dramatike prav posebno mesto. Sestavljena je predvsem iz Kermaunerjeve pisne korespondence, ki je potekala v zadnjem času. Ta dopisovanja načnejo vprašanja znanosti, aksiologije in metodologije, teologije in filozofije, hkrati pa so tudi osebna – to jim daje še posebno dragocenost, kakor Kermaunerjeva obravnava starejše in novejše slovenske dramatike temelji tudi na osebnih stikih in razmerjih. Ta ponujajo vpogled v snovanje dramatike živih avtorjev in tudi njihovo samorefleksijo, …
Kulturno okolje
Današnja slovenska dramatika 3 V pričujoči knjigi iz podniza Današnja slovenska dramatika Taras Kermauner analizira dramatiko Rudija Šelige. Da bi čim bolj kompleksno in diferencirano pokazal zveze med današnjo in tradicionalno slovensko dramatiko, Kermauner primerja igro Ervina Fritza Srčevje svetega Andreja z dvema predvojnima dramama Nika Kureta, s Slepo grofičnoin z Igro o antikristu. V knjigi je objavljena tudi analiza današnje slovenske proze, ki jo analitik razume kot kulturno …
Komentarji
Današnja slovenska dramatika 2 Druga knjiga iz podniza Današnja slovenska dramatika obravnava dramo Rudija Šelige Sveta sarmatska kri, ki je bila leta 1997 uprizorjena na odru mariborske Drame SNG in je vzbudila vrsto kritičnih opazk, saj se je dramatik v njej lotil konkretnega dogajanja na tleh nekdanje Jugoslavije in to skozi slikanje patološke srbske obsedenosti po vzpostavitvi »nebeškega kraljestva« na s krvjo …
Obračun med vrati
Današnja slovenska dramatika 1 Knjiga Tarasa Kermaunerja Obračun med vrati je prva v podnizu Današnja slovenska dramatika in obravnava drame mlajših slovenskih avtorjev, ki nastajajo danes oziroma so nastale v 90-ih letih. Kermauner z njemu značilno akribijo obravnava Krstijana Mucka Portimao, Krištofa Dovjaka Obračun v Louvru in Matjaža Zupančiča Ubijalci muh. Vse tri drame izhajajo iz predpostavke, da je problem naroda in nacije …