Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
T: 01 241 5800
E: slogi@slogi.si
S: www.slogi.si
SLOGI – Gledališki muzej skrbi za ohranjanje, dokumentiranje in predstavljanje, raziskovanje, preučevanje, interpretiranje ter promoviranje slovenske gledališke zapuščine raznolikih vrst.
SLOGI deluje tudi kot osrednji slovenski gledališki muzej in s tem nadaljuje tradicijo svojega predhodnika, ustanovljenega leta 1952.
Formalno, vsebinsko in prostorsko se muzej deli na: 1. ikonoteko, v kateri se zbira vizualno gledališko gradivo, tj. zbirke scenskih fotografij, scenskih in kostumskih osnutkov, gledaliških listov in plakatov, likovnega gradiva ipd.; 2. gledališki arhiv, ki hrani vso pisno dediščino, tj. osebne zapuščine in rokopise gledališčnikov z raznolikim gradivom; 3. avdio zbirko in video arhiv, ki hrani video in avdio dokumentacijo; 4. specialno gledališko knjižnico, v kateri je vse slovensko gledališko slovstvo, in 5. oddelek za pedagoške gledališke programe, namenjen otrokom, mladim, odraslim, družinam in ranljivim skupinam. Med vrhunske muzealije, ki jih hrani muzej, spadajo nekateri rokopisi in pisma največjih imen slovenskega gledališča, med njimi je tudi nekaj Cankarjevih, kipi in portreti slovenskih gledališčnikov, ki so kreacije vrhunskih likovnih umetnikov, pa tudi scenske skice Avgusta Černigoja, utemeljitelja konstruktivizma, enega najvidnejših predstavnikov zgodovinske avantgarde v slovenski likovni umetnosti.
S svojo stalno razstavo HOJA za GLEDalIŠČEM s podnaslovom Od jezuitov do Cankarja muzej predstavlja prvih 400 let slovenske gledališke zgodovine, od gledališča reformacije do Ivana Cankarja. Stalno razstavo občasno nadomesti z občasnimi aktualnimi razstavami, kakršna je bila leta 2017 razstava ob stoti obletnici ustanovitve Dramatičnega društva v Ljubljani. Sicer z razstavami tudi gostuje – razstava o Ignaciju Borštniku je na primer trenutno na ogled v njegovi rojstni hiši v Cerkljah na Gorenjskem. Dobro pa se znajde tudi v virtualnem svetu, ki ga je obogatil že z več kot desetimi digitalnimi razstavami, izvedenimi v sodelovanju z zavodom Novi Zato. in drugimi partnerji.
Mesečno vam predstavljamo zbirke Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja.
Slovensko gledališko dediščino predstavljamo s stalnimi in občasnimi razstavami ter virtualnimi razstavami. Razstave pripravljamo samostojno ali v sodelovanju z domačimi in mednarodnimi partnerji.
Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej ima prek 20 pedagoških in andragoških programov, s katerimi otrokom, mladini in odraslim predstavljamo slovensko gledališko dediščino ter spodbujamo razvoj gledališke pismenosti.
E: tea.rogelj@slogi.si
T: 01 241 58 14
E: ana.perne@slogi.si
T: 01 241 58 02
E: matic.kocijancic@slogi.si
T: 01 241 58 06