Arhivska zbirka

Arhivska zbirka zajema imensko in geslovno urejene zapuščine slovenskih gledališčnikov. Gre za unikatno gradivo, ki bogato ilustrira slovensko gledališko zgodovino. Tipološko je sestavljeno iz personalnih map slovenskih gledališčnikov, njihove korespondence, osebnih dokumentov, rokopisov, zapisov, tudi z njimi povezanih splošnih in uradnih spisov, povrhu pa tudi iz vsega gledališko relevantnega gradiva, ki so ga gledališčniki sami zbrali v času svojega življenja.

Preglednost in dostopnost gradiva zagotavljajo kataloške kartice, ki za novejši čas temeljijo na računalniški obdelavi in digitalnem pristopu.

K arhivski zbirki spada tudi Hemeroteka, zbirka časopisnih izrezkov. Obsega obdobje od leta 1963 do danes in se redno dopolnjuje. Do leta 1980 so članki v zbirki urejeni po kronološkem principu, od leta 1980 do danes pa je kronologija podrejena zvrsti ali imenu konkretnega gledališča.

Posebna skupina so biografski članki o gledališčnikih, urejeni po abecedi.

Filtri
Alja Tkačev, foto studio Potrč, vir: Ikonoteka SLOGI – Gledališki muzej.

Alja Tkačev (1934–1991) – igralka s svinčnikom

Alja Tkačev (1934–1991) se je v zgodovino slovenskega gledališča in filma vpisala kot markantni igralski

Preberite več
Scenski dialog v čast cesarju Francu Prvemu z začetka 19. stoletja.

Scenski dialog v čast cesarju Francu Prvemu z začetka 19. stoletja

Predstavljamo vam zbirke SLOGI – Gledališkega muzeja. Oktobra 2020 predstavljamo enega najstarejših gledaliških plakatov iz

Preberite več
1_Pismo Slavka Gruma, avtorja znamenite drame DOGODEK V MESTU GOGI Franu Albrehtu, uredniku Ljubljanskega zvona iz l. 1929.

Avtor Dogodka v mestu Gogi išče založnika

Predstavljamo vam zbirke SLOGI – Gledališkega muzeja. Marca objavljamo pismo Slavka Gruma, avtorja znamenite drame

Preberite več
Med gradivom Slovenskega gledališkega inštituta o največjem slovenskem dramatiku Ivanu Cankarju so tudi fotografje rokopisa njegove zadnje drame Lepa Vida.

Ob stoletnici smrti Ivana Cankarja, največjega slovenskega dramatika (1876–1918)

Med gradivom Slovenskega gledališkega inštituta o največjem slovenskem dramatiku Ivanu Cankarju, ki je umrl pred

Preberite več

Ena od arhivskih zbirk je tudi digitalna baza podatkov o aktualni produkciji v slovenskem profesionalnem, polprofesionalnem in zunajinstitucionalnem gledališču, na podlagi katere na inštitutu vsako leto sestavimo in izdamo Slovenski gledališki letopis.

Repertoar – digitalna baza, ki jo SLOGI ureja na portalu SIGledal.org, pa zajema podroben popis teh uprizoritev v zadnjih 150 letih slovenske gledališke zgodovine, od leta 1867 dalje.

Iskanje po vsebini

Iskanje
Preskoči na vsebino
SLOGI
Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto, in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni.