Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg 17, 1000 Ljubljana
T: 01 241 5800
E: slogi@slogi.si
S: www.slogi.si
11.00
Mejniki gledališke igre, javno vodstvo po razstavi Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja
Slovenski gledališki inštitut na Gradu Turjak predstavlja novo stalno razstavo, ki obravnava gledališko igro. Na javnem vodstvu boste lahko odkrivali posamezna historična poglavja in tudi slogovne razlike pri utelešenjih istega dramskega lika. Preko fotografskih, zvočnih in avdio-vizualnih posnetkov boste spoznavali temeljne poteze posameznih igralskih izrazov ter zasledovali igralske spomine in druge vrste ohranjanja gledališke igre.
Po razstavi vas bo popeljala avtorica razstave Ana Perne, teatrologinja in kustosinja iz Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja.
10.00
Igrivi prostori, interaktivno vodstvo z delavnico za družine (5+)
Za vsakim scenskim osnutkom se skrivajo zgodbe – zgodba umetnika in stilskega obdobja, zgodba od prve zamisli do realizacije ter nenazadnje zgodba, ki igra v narisanem prostoru. Na razstavi Iz naših zbirk: Milan Butina, scenograf bomo na ustvarjalen način raziskovali prostore igre ter jih z gledališko igro obudili. Še posebno pozornost bomo namenili scenskemu osnutku za predstavo »Srce igračk«, ki nas bo spodbudil tudi k lastnemu ustvarjanju.
16.00
Iz naših zbirk: Milan Butina, scenograf, javno vodstvo po razstavi
V Slovenskem gledališkem inštitutu je kot del praznovanj ob stoti obletnici umetnikovega rojstva do 29. decembra 2023 na ogled razstava Iz naših zbirk: Milan Butina, scenograf.
Milan Butina velja za utemeljitelja likovne teorije na Slovenskem, vendar ni deloval »le« kot slikar in likovni teoretik, temveč je bil tudi gledališki človek. Kot scenograf (in pogosto tudi kostumograf) je soustvaril več kot devetdeset uprizoritev. Razstava v Slovenskem gledališkem inštitutu se osredotoča na umetnikov scenografski opus. Na njej razstavljamo izbor skic iz obdobja med letoma 1951 in 1967, ki predstavljajo scenografske zasnove za štiriindvajset uprizoritev – sedemnajst je bilo postavljenih v Mestnem gledališču ljubljanskem, po ena v Celju, Trstu in Kranju, štiri so ostale nerealizirane.
Skozi razstavo vas bo popeljala avtorica razstave, kustosinja mag. Tea Rogelj.
Prisrčno vabljeni!