Slovenska dramatika z antično tematiko

Slovenski gledališki muzej, 2012

132 str.: ilustr.; 21.5 cm

slv

ISBN 978-961-6860-06-2

Cena: 15 evr

Spletna prodaja

Časovni zamah študije Slovenska dramatika z antično tematiko seže od prvih skromnih poskusov avtorskih obravnav antičnih tematik v 19. stoletju (pri Josipu Stritarju) do pravega razcveta vključevanja antičnih snovi v slovensko dramsko pisanje ob koncu 20. stoletja. Avtor zastavi vprašanje, kaj pomeni ukvarjanje z antičnimi vsebinsko-idejnimi modeli v dramatiki (in v književnosti sploh), in pokaže, da gre vselej za preplet osebne, družbene in zgodovinske problematike.

 

Obravnava slovenskega dramskega ustvarjanja na mikro ravni namigne, da slovenska drama v svojem zgodnjem obdobju (1850-1950) ne vzdrži primerjav z evropsko dramatiko, ki je dosegala svoje vrhunce v obravnavanju antičnih tem že v času slovenskih literarnih začetkov (v 16. stoletju). Pravi mejnik za merjenje kakovosti slovenske dramatike s tujino je po Lahu šele Antigona Dominika Smoleta (1960). Pregled prisotnosti in razvijanja antičnih motivov v slovenski dramatiki naniza tudi vrsto avtorjev, ki sledijo: ne spregleduje opusa Ivana Mraka, med bolj aktualnimi pa omeni V. Tauferja, D. Zajca, V. Ravnjaka, F. Lainščka, I. Svetino, B. A. Novaka, A. Rozmana-Rozo ali K. Dovjaka.

 

Temeljna lastnost priročnika je njegova intrigantna celovitost, sicer pa tudi izrazita berljivost in širša uporabnost.

 

 

Iskanje po vsebini

Iskanje
Preskoči na vsebino
SLOGI
Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto, in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni.