Dogodki SLOGI

Ta veseli dan kulture 2024 s Slovenskim gledališkim inštitutom – Gledališkim muzejem

Tudi letos se pridružujemo Temu veselemu dnevu kulture, praznovanju 3. decembra – Prešernovega rojstnega dne. Vstop prost!

 

v Slovenskem gledališkem inštitutu – Gledališkem muzeju

9.00 – 18.00
Stalna razstava Hoja za gledališčem – Od jezuitov do Cankarja

Stalna razstava v Slovenskem gledališkem inštitutu – Gledališkem muzeju opisuje »hojo za gledališčem«, z drugimi besedami rojstvo slovenskega gledališča in z njim utrjevanje našega samozavedanja in samobitnosti kot naroda od najzgodnejših začetkov pa vse do začetka 20. stoletja, ko se je z Ivanom Cankarjem začelo moderno slovensko gledališče.

Razstava je na Ta veseli dan kulture na ogled od 9. in 18. ure.

Več o razstavi >>

 

na 3. programu – programu Ars Radia Slovenija

14.05
Duša Počkaj – ob 100-letnici rojstva, posebna radijska oddaja

Duša Počkaj kot Martha v Kdo se boji Virginije Woolf, režiser Mile Korun, Drama SNG Ljubljana, 1964. Foto: Vlastja Simončič. Vir : Ikonoteka SLOGI – Gledališki muzej.
Duša Počkaj kot Martha v Kdo se boji Virginije Woolf, režiser Mile Korun, Drama SNG Ljubljana, 1964. Foto: Vlastja Simončič. Vir : Ikonoteka SLOGI – Gledališki muzej.

16. novembra 2024 je minilo 100 let od rojstva Duše Počkaj (1924–1982), znamenite slovenske igralke moderne dobe, ki je bila igralsko izrazita v upodabljanju likov, razpetih med tragičnim in komičnim, z groteskno oziroma absurdno noto – tudi kot odzivom na dezorientiranost sočasne družbene stvarnosti. Duši Počkaj se bomo poklonili v posebni izdaji oddaje Oder, ki nastaja v sodelovanju 3. programa – programa Ars Radia Slovenija in Slovenskega gledališkega inštituta – Gledališkega muzeja, v soavtorstvu dramaturginje in urednice Petre Tanko ter teatrologinje in kustosinje Ane Perne.

 

v Anton Podbevšek Teatru (Dvorana Bertolta Brechta, Prešernov trg 3, Novo mesto)

19.00
Tone Stojko, Gledališka fotografija, odprtje novomeške postavitve potujoče razstave

Uvodni pano razstave. Fotografija na panoju: Dušan Jovanović, Kdo to poje Sizifa, SNG Drama Ljubljana, premiera 12. 1. 1997. Foto: Tone Stojko; vir: SLOGI. Oblikovanje panoja: Nina Šturm.

Tone Stojko se ob reportažni, dokumentarni in portretni fotografiji vseskozi izjemno predano ukvarja tudi z gledališčem. Njegov gledališki opus obsega več kot 310.000 fotografij, ki nikakor nimajo zgolj dokumentarnega značaja temveč jih zaznamuje avtorsko prepoznavni, umetniški pristop. Razstava Tone Stojko, Gledališka fotografija spremlja izid istoimenske elektronske knjige. Kustosinja mag. Tea Rogelj je izmed fotografskega gradiva, objavljenega v knjigi, naredila izbor fotografij iz obdobja od leta 1969 do leta 2016. Tone Stojko posveča knjigo in razstavo Dušanu Jovanoviću, s katerim je pričel svoje gledališko popotovanje.

Ob odprtju nas bosta po razstavi popeljala Tone Stojko in mag. Tea Rogelj.

Več o razstavi >>

 

Vsi dogodki

Iskanje po vsebini

Iskanje
Preskoči na vsebino