Dogodki SLOGI

Stoletnica smrti Ignacija Borštnika (1858–1919)

23. septembra 1919 mineva 100 let od smrti našega prvega profesionalnega gledališkega igralca, ustanovitelja slovenskega sodobnega gledališča, režiserja, dramatika in pedagoga Ignacija Borštnika.

Ignacij Borštnik z igralskim imenom Gorazd začne nastopati že leta 1882 na odru ljubljanske čitalnice. Kakor Levstik se tudi Borštnik v Dramatičnem društvu zavzema za zahtevnejši repertoar.
V letih 1885/86 se šola v zasebni igralski šoli na Dunaju. Po vrnitvi v Ljubljano postane eden vodilnih slovenskih dramskih umetnikov ter prevzame umetniško vodenje najprej Stanovskega in kasneje Deželnega gledališča.

Borštnik je vsestranski ustvarjalec – deluje tudi kot režiser, dramatik, pesnik, prevajalec, gledališki vzgojitelj in publicist. Leta 1890 uprizori svojo narodno igro s petjem v treh dejanjih Stari Ilija in odigra v njej naslovno vlogo. Za slavnostno odprtje Deželnega gledališča zrežira Veroniko Deseniško in v njej upodobi plemiča Vukašina.

Borštnik zaradi sporov v Dramatičnem društvu leta 1894 sprejme vabilo intendanta Hrvaškega narodnega gledališča in se z življenjsko sopotnico igralko Zofijo Zvonarjevo preseli v Zagreb. Tam ostane skoraj 30 let in »položi temelj moderni realistični igri na hrvaškem odru« (D. Moravec). Večkrat gostuje v Ljubljani, kjer odigra tudi Cankarjeva lika Jakoba Rudo in Kantorja.

V Zagrebu sodeluje pri rojevanju jugoslovanskega filma – nastopi v filmih Matija Gubec in Dama s črno krinko. Za film Brišem in sodim napiše scenarij in igra glavno vlogo; njegova soigralka je tudi »svjetska pjevačica i kinoglumica«, Romunka Cara Negri.

Po koncu prve svetovne vojne se vrne v Ljubljano, razmišlja o ustanovitvi igralske šole in se pripravlja na uprizoritev Cankarjevih Hlapcev, a pred premiero umre.

V njegovi rojstni hiši v Cerkljah na Gorenjskem je na ogled razstava, pri kateri je z gradivom sodeloval tudi SLOGI – Gledališki muzej.

Vsi dogodki

Iskanje po vsebini

Iskanje
Preskoči na vsebino