34. Dnevi evropske kulturne dediščine in 12. Teden kulturne dediščine s SLOGI – Gledališkim muzejem

Lokacija: SLOGI – Gledališki muzej, Mestni trg 17, Ljubljana
Termin: 30. 09. 2024 – 11. 10. 2024

Ponovno se pridružujemo vseevropski akciji Dnevi evropske kulturne dediščine in Tednu kulturne dediščine. Vstop prost!

 

sreda, 2. oktobra 2024, ob 19.00 (Dvorana v prvem nadstropju SLOGI)

Tone Stojko, Gledališka fotografija, odprtje ljubljanske postavitve razstave

Naslovni plakat potujoče razstave Tone Stojko, Gledališka fotografija/Theatre Photography. Fotografija na plakatu: Dušan Jovanović, Kdo to poje Sizifa, SNG Drama Ljubljana, premiera 12. 1. 1997. Foto: Tone Stojko; vir: SLOGI.

 

Tone Stojko (1947), eden najpomembnejših slovenskih fotografov, se ob reportažni, dokumentarni in portretni fotografiji vseskozi ukvarja tudi z gledališčem. Na razstavi so na ogled fotografije iz obdobja 1969–2016 – Stojko jo posveča Dušanu Jovanoviću, s katerim je pričel svoje gledališko popotovanje. Odprtje razstave bo pospremil pogovor s Tonetom Stojkom o gledališki fotografiji, ki ga bo vodila kustosinja dr. Marija Skočir.

 

v soboto, 5. oktobra 2024 ob 10. uri (obvezne prijave), vodeni ogled za individualne obiskovalce in

za šolske skupine 8., 10. in 11. oktobra 2024 med 9. in 12. uro (po dogovoru)

Gledališke poti po Ljubljani do SNG Opera in balet

Deželno gledališče, današnja SNG Opera in balet Ljubljana, vir: Sandra Jenko.

 

Gledališko življenje v Ljubljani je bilo v preteklosti zaznamovano od različnih narodnostnih vplivov ter trgovskih in kulturnih poti, ki so vodile skozi mesto. Kako se je pod temi vplivi razvilo slovensko gledališče, bomo spoznali na sprehodu, ki nas bo pripeljal do nekdanjega Deželnega gledališča, današnjega SNG Opera in balet Ljubljana. Po spoznavanju arhitekturne in gledališke dediščine od zunaj nas bo pot vodila tudi v notranjost na ogled gledališke dvorane in zaodrja. Prijavite se na naslovu sandra.jenko@slogi.si.

 

pon.–pet. 9.00–16.00 (Razstavišče v drugem nadstropju SLOGI) 

HOJA za GLEDalIŠČEM. Od jezuitov do Cankarja, individualni ogledi

Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja, stalna razstava

Stalna razstava osvetljuje pot, ki jo je slovensko gledališče prehodilo od 17. do 20. stoletja. Velika storija sega od gledališča reformatorjev in protireformatorjev in se sklene z nastopom slovenskega dramatika evropskega formata Ivana Cankarja na prelomu 19. in 20. stoletja. Ob tem nazorno prikaže, da so vsi ključni prelomni dogodki in procesi na tej poti v znamenju bodisi paralelnih evropskih procesov ali pa evropskih korenin oziroma vplivov; a hkrati vendarle tudi v znamenju emancipacije slovenskega gledališča od prevelike zavezanosti slednjim ‒ zlasti na ravni jezika in nacionalne samobitnosti.

 

 

Program DEKD in TKD 2024