ANGAŽIRANO OBČINSTVO
V letu 2020 smo s projektom Angažirano občinstvo uspešno kandidirali na razpisu Erasmus+, ključni ukrep 1 – učna mobilnost posameznikov, , mobilnost v izobraževanju odraslih. V okviru projekta od evropske mobilnosti in sodelovanja z ustanovami in ustvarjalci v tujini pričakujemo vsebinsko kot metodološko izpopolnjevanje osebja ter izmenjavo znanj in izkušenj, pridobitev dodatnih kompetenc za delo z odraslimi ter nova znanja, pristope in izkušnje, ki nam bodo v pomoč pri snovanju in razvijanju programa za razvoj angažiranega in kritičnega gledališkega občinstva. Projekt zaobsega obdobje od 31. decembra 2020 do 30. decembra 2022.
Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) med svoje strateške cilje uvršča tako razvoj svojih andragoških programov kot tudi izmenjavo izkušenj preko razvoja mednarodnega sodelovanja s sorodnimi institucijami v tujini. V minulih letih se je inštitut uveljavil kot ponudnik kakovostnih pedagoških programov gledališke vzgoje za otroke in mladino. Veliko pozornosti namenja SLOGI tudi izobraževalnim programom za odrasle, zlasti za strokovne delavce v vzgojno-izobraževalnih zavodih (VIZ), koordinatorje KUV ter gledališke ustvarjalce. Vendar ima SLOGI na področju andragoških programov, neformalnega in nepoklicnega izobraževanja odraslih še velik potencial za razvoj. Doslej so ponudbo za splošno, širšo javnost oblikovala predvsem vodstva po razstavah, predstavitve publikacij in gledališke kulturne dediščine ter strokovna omizja in pogovori z umetniki in ustvarjalci.
Naša želja je, da obstoječo ponudbo za odrasle nadgradimo z izobraževalnim program za ljubitelje gledališke kulturne dediščine in umetnosti, ki želijo skozi praktično, ustvarjalno izkušnjo spoznati gledališki ustroj. Vendar ne z namenom ljubiteljskega ustvarjanja lastne gledališke produkcije, temveč s ciljem boljšega razumevanja ne le gledališke dediščine, temveč tudi sodobne uprizoritvene umetnosti in dramatike. V programu, ki ga bomo tekom projekta razvili, se nameravamo tako med drugim posvetiti aktualni uprizoritveni praksi, gledališkim izraznim sredstvom, sodobni slovenski dramatiki, aktualno pomembnim temam in umetniškim usmeritvam, komunikaciji o gledališču in skozi gledališče ter potrebam in željam aktivnega in kritičnega gledalca. Program je zamišljen kot sklop tematskih modulov, pri čemer se lahko zainteresirani udeležijo celotnega izobraževalnega sklopa ali samo posameznega srečanja.
Občinstvo, ki spremlja aktualno, profesionalno gledališko produkcijo (različnih zvrsti) ter želi svoje izkušnje deliti in poglobiti, je ciljna skupina projekta. Nagovoriti želimo torej obstoječe obiskovalce naše ustanove ter pridobiti nove zainteresirane, kar bomo med drugim dosegli tudi v sodelovanju s profesionalnimi gledališči, ki jih v skladu z našim poslanstvom predstavljamo in povezujemo. Od Evropske mobilnosti in sodelovanja z ustanovami in ustvarjalci v tujini pričakujemo pridobitev dodatnih kompetenc za delo z odraslimi ter nova znanja, aktualne pristope in dobre prakse sorodnih tujih institucij, ki nam bodo v pomoč pri snovanju in razvijanju programa za razvoj angažiranega in kritičnega gledališkega občinstva.
Izvedbo tega projekta sofinancira program Evropske unije Erasmus+. Vsebina komunikacije je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.