Gledališče pod drobnogledom, strokovno izobraževanje v sodelovanju s SNG Drama Ljubljana
Na izobraževanju bomo gledališče vzeli pod drobnogled ter preizkusili ustvarjalne pristope za učinkovito integracijo gledališkega obiska v pouk.
Pogovor s prejemnikom Borštnikovega prstana 2024, Brankom Šturbejem
V Slovenskem gledališkem inštitutu že vrsto let pripravljamo pogovor z vsakoletnim prejemnikom oziroma prejemnico Borštnikovega prstana. Najvišje igralsko odličje za življenjsko delo pri nas je leta 2024 prejel Branko Šturbej. Z njim se bo pogovarjala teatrologinja Ana Perne.
Iz naših zbirk – Potujoča razstava Tone Stojko, Gledališka fotografija
V oktobru in novembru 2024 je razstava Tone Stojko, Gledališka fotografija na ogled v Dvorani v prvem nadstropju Slovenskega gledališkega inštituta.
Slovenski gledališki letopis 2022/2023
Izšel je Slovenski gledališki letopis 2022/2023, enaintrideseti po vrsti, ki pod tem imenom redno izhaja od leta 1994, in je obenem 36. nadaljevanje stoletnega Repertoarja slovenskih gledališč (1867–1967), ki je prvič izšel ob stoletnici ustanovitve Dramatičnega društva (1967). Letopis temelji na spletno dosegljivi bazi podatkov o slovenski gledališki produkciji (na portalu sigledal.org), a tam zbrane podatke tudi bistveno nadgrajuje – z uvodniki, podatki o festivalih in nagradah, s podatki o reprizah in gostovanjih ter s povzetkom in primerjavo podatkov med posameznimi gledališči.
Amfiteatrov mednarodni znanstveni simpozij: Avantgardna umetnost, gledališče in revolucioniranje razmerja med periferijo in središčem
Raziskovalna skupina UL AGRFT je skupaj z znanstveno revijo Amfiteater, Slovenskim gledališkim inštitutom ter Slovenskim društvom za estetiko v okviru raziskovalnega programa UL AGRFT Gledališke in medumetnostne raziskave (P6- 0376) pripravila mednarodni znanstveni simpozij na katerem bo sodelovalo več kot 25 tujih in domačih strokovnjakov ter umetnikov. Cilj simpozija bo mapirati različne geografske in zgodovinske poskuse revolucioniranja razmerja med periferijo in središčem v Evropi in zunaj nje.
Tone Stojko, Gledališka fotografija, potujoča razstava v SLOGI
Razstava Tone Stojko, Gledališka fotografija/Theatre Photography je pospremila izid istoimenske elektronske knjige. Kustosinja mag. Tea Rogelj je izmed fotografskega gradiva, objavljenega v knjigi, naredila izbor fotografij iz obdobja od leta 1969 do leta 2016. Potujočo razstavo – ta je seveda vsakič drugačna, prilagojena vsakokratnim prostorskim pogojem in ambientu; prvič je bila na ogled v okviru Festivala Borštnikovo srečanje junija letos v SNG v Mariboru – bomo v Slovenskem gledališkem inštitutu odprli v sredo, 2. oktobra 2024, ob 19. uri s Pogovorom o gledališki fotografiji.
Katalog pedagoških programov za šolsko leto 2024/2025
Za vrtce, osnovne in srednje šole Tudi za novo šolsko leto 2024/2025 smo v SLOGI – Gledališkem muzeju pripravili pester nabor muzejskih pedagoških programov, s katerimi otrokom in mladim približujemo gledališko dediščino in kulturo. Na delavnicah otroci in mladi odkrivajo korenine današnjega gledališča, spoznajo razvoj gledaliških stavb in njihovih prostorov, se seznanijo z gledališkimi poklici, …
Slovenska dramatika v prevodih, razstava
Slovenska dramatika v prevodih Knjižne izdaje, revijalne objave, tipkopisi in rokopisi Razstava je na ogled do 20. septembra 2024 (pon.– pet. od 9. do 16. ure). V Knjižnici SLOGI zbiramo in hranimo tudi prevode slovenskih avtoric in avtorjev v tuje jezike. Izbor predstavljamo na tokratni knjižni razstavi. Najstarejše razstavljeno besedilo je Borštnikov prevod Cankarjevega Jakoba Rude v …
Novosti iz sezone 2023/2024 v katalogu kakovostnih uprizoritev na platformi Zlata paličica
Katalogu kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino na platformi Zlata paličica smo v sezoni 2023/2024 dodali nove predstave: Mateja Bizjak Petit: Tok tok tok (Lutkovno gledališče Maribor, Centre de créations pour l’enfance, Festival Mondial des Théâtre de Marionnettes) Saša Eržen: Čriček in mravlja (Lutkovno gledališče Maribor) Joe Todd-Stanton: Mišek Julijan (Lutkovno gledališče Ljubljana) Tin Grabnar, Ana Duša: Galop (Lutkovno gledališče Ljubljana) Jernej Bizjak: LOV-SREČE-LOV-SREČE-LOV (Zavod 0.1, …
Molièrov Skopuh na slovenskih poklicnih odrih
Zgodovinski prelet slovenskih gledaliških srečevanj z Molièrovim Skopuhom, ki ga pripravlja teatrologinja in kustosinja Ana Perne. Prvo in doslej edino uprizoritev Skopuha v ljubljanski Drami je leta 1926 režiral Osip Šest. Po kritiškem mnenju Franceta Koblarja je »zaradi grobe domačnosti nekaterih igralcev« igra »spominjala na prvotno snov stare burke in ni bila prava francoska klasična komedija«. Kakšne pa so bile poznejše uprizoritve, denimo druga mariborska (1947) in druga tržaška (1948), obe v režiji Jožeta Babiča, ki je cenil Molièrov »revolucionarni odnos do dobe, v kateri je živel«, ali celjska (1957) v režiji Andreja Hienga, ki je zapisal, da je to »zelo kruta komedija«? Kako je kritika ocenila kranjskega, v gmajn gorenšno postavljenega vohernika, kot si ga je leta 1999 z ekipo zamislil režiser Vito Taufer, kako na commedio dell’arte oprto branje režiserja Borisa Kobala v Mestnem gledališču ljubljanskem leta 2010?