Avtorska pravica kot komodifikacija intelektualnega dela
Enota Dramske pisateljice in pisatelji Združenja dramskih umetnikov Slovenije vabi na predavanje pisatelja, prevajalca, scenarista, založnika in TV voditelja, strokovnjaka za intelektualno lastnino, ki deluje na področju upravljanja avtorske in sorodnih pravic dr. Luke Novaka: Avtorska pravica kot komodifikacija intelektualnega dela.
Kdo in kdaj pleše uporni ples? Ob predstavi Tango Sławomirja Mrożka v Kulturnem domu Krško
Pred gostovanjem SNG Drama Ljubljana s predstavo Tango se bomo v Kulturnem domu Krško o tej igri poljskega dramatika Sławomirja Mrożka pogovarjali z dr. Gašperjem Troho, direktorjem Slovenskega gledališkega inštituta. Predavanje bo odstrlo pomenske tančine dramskega besedila, načine uprizarjanja pri nas in odmeve na to Mrożkovo igro. Kdo je torej plesal uporni argentinski ples? Proti …
Objavljati ali izginiti
Enota Dramske pisateljice in pisatelji Združenja dramskih umetnikov Slovenije vabi na predavanje režiserke in strokovnjakinje s področja intelektualne lastnine in inovacij dr. Špele Stres: Objavljati ali izginiti.
Don Quixote - the ballet classic in Slovenian professional theatres
A lecture before the premiere of the new Ljubljana production will present the difference in approaches of individual choreographers and how the productions were received by the audience, while a conversation with ballerinas Regina Križaj, Urša Vidmar and Tjaša Kmetec and choreographer Denis Matvienko will provide an insight into the creation of a ballet role and the different encounters with the ballet model. The event will be organised by Sonja Kerin Krek and Gašper Troha in collaboration with SNT Opera and Ballet Ljubljana and the Slovenian Theatre Institute.
Maksim Gorki – playwright of the Russian revolution on Slovenian stages
Na predavanju v ciklu SLOGI in Drama bomo z dr. Gašperjem Troho, direktorjem Slovenskega gledališkega inštituta, raziskali, kako so bili pri nas sprejeti Otroci sonca in tudi druge drame Gorkega.
Avtorske pravice v dramskem gledališču
Enota Dramske pisateljice in pisatelji Združenja dramskih umetnikov Slovenije vabi na predavanje odvetnice Urše Chitrakar: Avtorske pravice v dramskem gledališču.
From the German Jubilee Theater of Emperor Franz Joseph to the Slovenian National Theater Drama Ljubljana
Cikel predavanj in pogovorov SLOGI in Drama Od nemškega Jubilejnega gledališča cesarja Franca Jožefa do Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana Ko je Nemško gledališko društvo 4. oktobra 1911 slavnostno odprlo svojo novo gledališko stavbo v Ljubljani, imenovano Kaiser Franz Joseph Jubiläumstheater (Jubilejno gledališče cesarja Franca Jožefa), zagotovo ni pričakovalo, da bosta že dobrih sedem let kasneje sledila …
Stane Sever: Genius on the Theater Stage
Slovenski gledališki inštitut bo v četrtek, 18. aprila, ob 18.00 gostil predavanje Marka Koširja z naslovom Stane Sever: Genij na gledališkem odru. Knjiga, ki je izšla pri založbi Pivec, predstavlja pregled Severjevega življenja in njegovega ustvarjanja. Na predavanju bo Marko Košir predstavil vsebino knjige. V prvem poglavju z naslovom Mladost in prvi igralski začetki, opisuje Severjevo …
Rostand's Cyrano on Slovenian professional stages
Cikel predavanj in pogovorov SLOGI in Drama Rostandov Cyrano na slovenskih poklicnih odrih Ko je bila igra Cyrano de Bergerac prvič odigrana pred občinstvom, je bila deležna neverjetnega navdušenja: od vzklikov je dvorana pariškega Théâtre de la Porte Saint-Martin tako rekoč eksplodirala – česar Edmond Rostand, avtor te »heroične komedije«, gotovo ni predvidel, saj je bilo vzdušje na vajah …
Confinement and danger, Matjaž Zupančič in Little Drama
Cikel predavanj in pogovorov SLOGI in Drama Utesnjenost in ogroženost Matjaž Zupančič v Mali Drami Program Male drame je ustanovil Bojan Štih leta 1965, leta 1967 pa je Mala Drama dobila tudi svoj oder. Kot zapiše Mojca Kranjc v svoji obsežni monografiji, je repertoar obsegal praviloma dve, kasneje štiri premiere na leto, kar pomeni, da …
Molière's The Miser on Slovenian professional stages
Zgodovinski prelet slovenskih gledaliških srečevanj z Molièrovim Skopuhom, ki ga pripravlja teatrologinja in kustosinja Ana Perne. Prvo in doslej edino uprizoritev Skopuha v ljubljanski Drami je leta 1926 režiral Osip Šest. Po kritiškem mnenju Franceta Koblarja je »zaradi grobe domačnosti nekaterih igralcev« igra »spominjala na prvotno snov stare burke in ni bila prava francoska klasična komedija«. Kakšne pa so bile poznejše uprizoritve, denimo druga mariborska (1947) in druga tržaška (1948), obe v režiji Jožeta Babiča, ki je cenil Molièrov »revolucionarni odnos do dobe, v kateri je živel«, ali celjska (1957) v režiji Andreja Hienga, ki je zapisal, da je to »zelo kruta komedija«? Kako je kritika ocenila kranjskega, v gmajn gorenšno postavljenega vohernika, kot si ga je leta 1999 z ekipo zamislil režiser Vito Taufer, kako na commedio dell’arte oprto branje režiserja Borisa Kobala v Mestnem gledališču ljubljanskem leta 2010?
Who does the rebel dance and when?
Predavanje Gašperja Trohe, direktorja Slovenskega gledališkega inštituta, bo odstrlo pomenske tančine dramskega besedila Tango, načine uprizarjanja pri nas in odmeve te Mrožkove igre. Kdo je torej plesal ta uporni argentinski ples? Proti komu je bil upor usmerjen?
Kaj smo hoteli od Shakespearja?
Predavanje Gašperja Trohe, direktorja Slovenskega gledališkega inštituta, se bo sprehodilo skozi slovenske uprizoritve in skušalo pokazati, kaj je hotela slovenska publika od Shakespearja. Kdaj so bile uprizoritve uspešne in zakaj? Se torej Shakespearovo besedilo prilagaja vedno novim uprizoritvam in družbenim kontekstom? Je nekakšen kameleon všečnosti, ki pa ne pozabi zbosti lastno občinstvo?
Gledališče in dramatika treh morij
V gledališkem inštitutu Zbigniewa Raszewskega v Varšavi se med 20. in 22. novembrom 2023 v okviru projekta, ki raziskuje položaj gledališča in dramske literature v Srednji Evropi, odvija mednarodna znanstvena konferenca Gledališče in dramatika treh morij. Konferenca združuje teoretike in praktike iz Estonije, Grčije, Latvije, Litve, Češke, Slovaške, Madžarske, Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Bolgarije, Romunije in …
Performances of Smollett's Antigone through time
V ciklu predavanj in pogovorov SLOGI in Drama bodo sodelavci Slovenskega gledališkega inštituta (SLOGI) aktualne uprizoritve SNG Drama Ljubljana pred premierami v sezoni 2023/24 postavili v širši zgodovinski, umetniški in družbeni kontekst. Dogodki bodo ponudili ekskluzivni vpogled v zbirke SLOGI – Gledališkega muzeja ter občinstvo že pred ogledom posameznih predstav spodbudili k razmisleku o temah in vprašanjih, ki jih odpirajo izbrana dramska dela, njihova kritiška recepcija in uprizoritvena zgodovina.
Mlado gledališče 2.0
Festival Borštnikovo srečanje bo letos potekal med 5. in 18. junijem, usposabljanje za strokovne delavce v vzgoji, izobraževanju in kulturi Mlado gledališče 2.0, namenjeno tudi vključevanju mlade publike, pa bo potekalo med 22. in 24. majem v Mariboru. Mlado gledališče 2.0 vključuje mlade in hkrati nagovarja njihove odrasle – strokovne delavce v vzgoji, izobraževanju in kulturi, …
Cultural bazaar 2023
Jubilejni, petnajsti Kulturni bazar, največje strokovno medresorsko usposabljanje na področju kulturno-umetnostne vzgoje, bo 31. marca 2023 potekal v Cankarjevem domu v Ljubljani. Osrednja tema tokratnega bazarja je Ustvarjalnost za trajnostni razvoj. Ob predavanjih, predstavitvah, delavnicah, razstavah in pogovorih se bomo spraševali, kaj je trajnostni razvoj, kako ga razumemo v polju kulture in umetnosti, kakšno mesto imata …
Theater under the microscope, professional education
Tudi v letu 2023 vabita Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana (SNG Drama) na skupno strokovno izobraževanje gledališkega opismenjevanja, namenjeno vzgojiteljem, učiteljem osnovnih in srednjih šol, učiteljem izbirnih predmetov s področja gledališča, mentorjem gledaliških skupin ter koordinatorjem kulturno-umetnostne vzgoje. Strokovno izobraževanje v celotnem obsegu 16 ur bo potekalo v štirih popoldanskih terminih ter zajema tudi ogled predstave. Udeleženci …
Literacy for theatre, national consultation on cultural and artistic education in the field of theatre
Na drugem strokovnem posvetu o kulturno-umetnosti vzgoji (KUV) na področju gledališča se bomo posvetili vprašanju razvoja občinstva ter gledališkemu opismenjevanju otrok, mladine in strokovnih delavcev.
National House and Slovenes in Trieste, lecture by dr. Bogomile Kravos
What does this palace mean to us, Slovenes in Trieste and in our motherland? Why was Trieste called the lungs of Slovenia in the past century? To whom did Cankar lecture in the Workers' Home? How did our ancestors establish themselves in this metropolis? How did they manage to be connected with other Slavs, have 4 banks, a Steam Consortium, a blast furnace in Škedenj, some architecturally important buildings in the city center and the first permanent professional theater? Do we know our glorious past?
National House and Slovenes in Trieste, lecture by dr. Bogomile Kravos
What does this palace mean to us, Slovenes in Trieste and in our motherland? Why was Trieste called the lungs of Slovenia in the past century? To whom did Cankar lecture in the Workers' Home? How did our ancestors establish themselves in this metropolis? How did they manage to be connected with other Slavs, have 4 banks, a Steam Consortium, a blast furnace in Škedenj, some architecturally important buildings in the city center and the first permanent professional theater? Do we know our glorious past?
Prostor v prostoru: Razvoj odrskih prizorišč na Slovenskem, od kulisnih prostorov do prostorov brez meja
Predavanje mag. Ane Kocjančič, avtorice razstave Prostor v prostoru: Scenografija na Slovenskem do leta 1991. Prostor v prostoru – razvoj odrskih prizorišč na Slovenskem, od kulisnih prostorov do prostorov brez meja Skladno z razvojem ostalih gledaliških panog se je po prvi svetovni vojni začela razvijati tudi oblika odrskih prostorov. Ob tem je marsikdaj prišlo …
»Dragulji« iz zbirk SLOGI ‒ Gledališkega muzeja. Gledališko-zgodovinski in umetniški večer v počastitev 5. obletnice Slovenskega gledališkega inštituta.
Vabljeni na družabni sprehod po dokumentarnih in umetniških pričevanjih slovenske gledališke zgodovine ob komentiranem orisu dragocenih dokumentov SLOGI – Gledališkega muzeja. Afirmacije naših fondov, izris slutnje o tem, kaj vse slovensko gledališko preteklost udejanja, ter kreiranje vedrega umetniškega večera in prijetnega druženja so cilji našega srečanja ob jubileju. V okviru gledališkega večera resda ni mogoče …
SLOGI na 53. FBS
torek, 16. oktobra ob 14. uri (Medetaža, SNG MB) Gledališče in mladi, strokovni posvet Obiskovanje predstav je še vedno najpogostejša oblika vključitve uprizoritvene umetnosti v formalno učno okolje, s spretno strokovno izbiro pa se lahko učinek ogleda poveča, razširi in razplasti. Izbor kakovostne predstave za mlade je ključnega pomena. Kateri so kriteriji? Na posvetu bo …
Glej, Državno gledališče kot raznolikost perspektiv, gostujoče predavanje / P.U.L.S., Toonelhuis, Antwerp. Gledališče Glej v sodelovanju s SLOGI.
V okviru programa Glej, Rezident, prihajajo v Ljubljano predstavniki ekipe Toonelhuis, svetovno znane belgijske produkcijske hiše. Predstavili bodo program P.U.L.S. (projekt za mlade avtorje na velikih odrih), ki ga kot zavezniki podpisujejo tudi Jan Fabre, Ivo Van Hove, Alain Platel in Jan Lauwers. Predstavitev bosta vodila Bart Meuleman in Dina Dooreman. Govorila bosta o dobrih …
Gledališče v šoli: priložnost in izziv za umetnika, učitelja in učence, strokovno izobraževanje
Strokovno izobraževanje bo udeležencem nudilo osnove pedagogike za gledališke umetnike in ustvarjalce. Izvajalki sta Jelena Sitar Cvetko in Adriana Gaberščik. Vaše prijave pričakujemo do 15. marca 2018 na naslov sandra.jenko@slogi.si. Izobraževanje bo izvedeno le v primeru zadostnega števila udeležencev. Izobraževanje poteka v okviru nacionalnega kulturnovzgojnega projekta Gleda(l)išče v sklopu programa Eden drug’mu ogenj dajmo. Naložbo …
Avdiodeskripcija za gledališče, petdnevno strokovno izobraževanje
V okviru Tedna slovenske drame Slovenski gledališki inštitut v sodelovanju s festivalom Teden slovenske drame in Goethe-Institutom Ljubljana pripravlja petdnevno strokovno izobraževanje, ki bo tako videčim kot slepim in slabovidnim udeležencem približalo teorijo in prakso avdiodeskripcije za dramsko in glasbeno gledališče. Z izobraževanjem želimo vzpostavljati nove komunikacijske poti in povezovanja ter ponuditi možnost in orodje …
Will in Slovenci: Shakespearovi slovenski okviri, predavanje
Ob razstavi Hamlet na Slovenskem bo doc. dr. Marija Zlatnar Moe predstavila prevajanje Shakespearovega Hamleta na Slovenskem, različne izdaje in Shakespearjeve slovenske jezikovne okvire skozi vsebinske, slovnične in slogovne spremembe, … Je čas prišel iz reda, je s tečajev vržen, iz sklepa spahnjen, je svet iz tira ali se maje? Zgodba prevajanja kraljeviča danskega pri …
TACE predavanja – Gledališče za 21. stoletje – Vizije in možnosti, predavanje
Predavatelji (delavnica študentov arhitekture oz. simpozij): Ivo Svetina – dramatik in pesnik, literarni komparativist; prof. Meta Hočevar – scenografinja, režiserka in arhitekt, predavateljica na AGRFT; Barbara Novakovič – gledališka režiserka, igralka, kustosinja, direktorica zavoda Muzeum; Janez Janša (Emil Hrvatin) – gledališki režiser, publicist, direktor zavoda Maska; dr. Tomaž Toporišič – literarni komparativist, teatrolog, dramaturg v …
Helena Albertova: O scenografu Svobodi, predavanje
Helena Albertova, poznavalka umetniškega opusa Josefa Svobode, avtorica ljubljanske razstave, je predstavila številna dela obsežnega opusa scenografa Svobode. O razstavnem katalogu