Srečanje in pogovor z Jurijem Součkom in Danilom Benedičičem je prvo v nizu srečanj s prejemniki Borštnikovega prstana, ki jih v okviru praznovanja 50. obletnice Festivala Borštnikovo srečanje pripravlja Slovenski gledališki inštitut. Srečanja se bodo zvrstila do poletja 2015, v skrajšani obliki pa bodo kot posnetek predstavljena na razstavi v Mariboru.
JURIJ SOUČEK, prejemnik Borštnikovega prstana leta 1994
Letos je praznoval 85. rojstni dan. Oblikoval je okoli 150 gledaliških in več kot 500 radijskih vlog, nastopil je tudi v številnih filmih. O sebi je s kančkom ironije znal povedati, da je »bil prvak drugih zasedb«. Med njegovimi gledališkimi kreacijami prevladujejo karakterni liki, pogosto t. i. negativci, ki jih je ustvaril kot »govorne, znamenito izostrene in logične interpretacije … Kot iskalec in raziskovalec je izumil svoj, individualno razviden in – zlasti ob soigri z Dušo Počkaj – za slovensko igralsko omiko nov način odrske interpretacije. Postal je prvak nekonvencionalne, moderne dramske igre« (Dušan Moravec, Vasja Predan, Sto slovenskih dramskih umetnikov, Prešernova družba, 2001) in se s tem zavestno odmaknil od ustaljenih, prevladujočih modelov igre oziroma od tipa t. i. reproduktivnega igralca ter ustvaril vloge: Kreon v Smoletovi Antigoni, Hoederer v Sartrovih Umazanih rokah, Martin Luther v istoimenski Osbornovi drami, George v Albeejevi Kdo se boji Virginie Woolf?, Cesar v Arrabalovem Arhitektu in asirskem cesarju, Profesor v Ionescovi Učni uri … Zlasti najmlajši televizijski gledalci pa s(m)o si ga zapomnili po priljubljenih risankah, kot sta Palček Smuk ter mali in veliki pujs Pipi in Melkijad, ki bi nam bili brez njegovega glasu tuji …
DANILO BENEDIČIČ, prejemnik Borštnikovega prstana leta 1989
Pred letom dni je praznoval 80. jubilej. Uveljavil se je že z mladostnimi vlogami, najprej v mariborskem ljubiteljskem gledališču Slava Klavora, kasneje v antologijskih predstavah Odra 57 (Antigona, Otroci reke, Kongres) in seveda kot eden osrednjih igralcev ljubljanske Drame – med njegovimi vlogami so prevladovale glavne oziroma nosilne, čeprav je bil nepozaben tudi v stranskih, manjših likih, kakršen je bil, npr., sluga Ferapont v Treh sestrah. Poseben pečat so pustile njegove interpretacije Shakespeara ter seveda bogata in izjemno raznolika galerija figur iz njegovega zrelejšega igralskega obdobja (med drugim je navdušil kot Josef K. v Kafkovem Procesu, Matiček v Linhartovi komediji Ta veseli dan ali Matiček se ženi, grbavec Teobald v Grumovi Gogi, dr. Grozd v Narodovem blagru, Nadučitelj v Hlapcih, pomembne vloge je zasnoval v Čehovih in Ibsenovih delih …). Z več kot dvajsetimi filmskimi vlogami je sodeloval med drugim s Štiglicem, Hladnikom, Galetom, Pogačnikom, najširše občinstvo, vsaj tisto starejše in srednjih let, pa se ga še vedno spominja po nastopu v priljubljeni televizijski seriji Ščuke pa ni, ščuke pa ne.
Pogovor z gledališkima prvakoma Jurijem Součkom in Danilom Benedičičem bo vodil dr. Štefan Vevar.
Dr. Štefan Vevar je od leta 1987 je zaposlen v arhivu Slovenskega gledališkega (in filmskega) muzeja, sedaj Slovenskega gledališkega inštituta. Je avtor več razstav, soavtor trenutne stalne muzejske razstave ter pisec člankov in monografij na temo slovenske gledališke zgodovine. Je tudi avtor prevodov iz nemške književnosti s poudarkom na največjih, zlasti klasičnih imenih te literature in avtor prevodoslovnih objav.
In 2015, we will celebrate half a century of the Borštnik's Meeting Festival. The Slovenian Theater Institute, Borštnik's Meeting Festival (Slovenian National Theater Maribor) and the National Liberation Museum Maribor will celebrate the jubilee with an exhibition of 50 years of Borštnik's Meeting. We want to offer visitors a reflection on the changes in Slovenian (and especially today's) society and on the importance and place of culture in our everyday life. The central part of the exhibition will be on display in the fall of 2015 at the Museum of National Liberation in Maribor. As part of the celebration of the 50th anniversary of the festival, talks are also held with the recipients of Borštnik's ring, an e-exhibition will be on display, meetings between theater creators and students will take place... The Novi Zato institute will also take part in the performance. and First and II. high school in Maribor.
Prisrčno vabljeni!